• Projekt „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki - poznając stolicę Polski

• Poznając stolicę Polski

Na początku października 2023 roku uczniowie klas 5a i 5b wzięli udział w trzydniowej wycieczce do stolicy Polski – Warszawy w ramach projektu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie sianowskiej „Jedynki” zwiedzili Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim, Kolumną Zygmunta i Grobem Nieznanego Żołnierza, Cmentarz Powązkowski oraz Pałac Kultury.

Ogromne wrażenie na uczniach zrobił Pałac Królewski w Warszawie. Dzieci z ciekawością wysłuchały historii Polski z czasów powstania Konstytucji 3 Maja oraz obejrzały oryginał dokumentu. Mogły podziwiać zbiory kultury polskiej w postaci przepięknych obrazów i rzeźb. Swą wiedzę historyczną poszerzyły także o historię Polski z czasów wybitnego króla Jana III Sobieskiego, przenosząc się w odległe czasy XVII wieku w Pałacu Króla  w Wilanowie.

Uczniowie zachwycali się pięknem Warszawy. Uczyli się szacunku do zabytków historycznych poprzez obcowanie z nimi. Poznali losy bohaterów Polski spoczywających na Cmentarzu Powązkowskim. Minutą ciszy uczcili pamięć Janka Bytnara, stojąc przy grobie naszego patrona. Zwiedzając Trakt Królewski udało się dzieciom obejrzeć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W Centrum Nauki Kopernik dzieci mogły poznawać i rozwijać zainteresowania naukami ścisłymi.

Do Sianowa dzieci wróciły pełne pozytywnych wrażeń i z pytaniem, kiedy jeszcze pojedziemy do Warszawy.

• Projekt „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki - wycieczka do Warszawy

• Wycieczka do Warszawy

W dniach 4-6 października 2023 roku uczniowie klas 6a i 6b, 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie w ramach realizacji projektu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki zwiedzili Warszawę.

W trakcie wycieczki uczniowie zobaczyli Starówkę, Kolumnę Zygmunta, Trakt Królewski i Pałac Prezydencki. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieli okazję podziwiać zmianę Warty Honorowej.  Zwiedzając Starówkę, udało się również poznać historię Zamku Królewskiego i obejrzeć jego piękne wnętrza.

W Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi poznali zamierzchłą historię Ziemi oraz lokalizację Polski w odniesieniu do różnych epok w dziejach Ziemi. Zaciekawieni uczniowie słuchali wykładu o roślinach i zwierzętach naszego kraju w czasach prehistorycznych. Dowiedzieli się, że w Warszawie żyły nawet słonie!

Cmentarz Powązkowski był miejscem wyciszenia, poznania miejsc spoczynku bohaterskich osób zasłużonych dla Ojczyzny. Był okazją do odwiedzenia grobu Janka Bytnara – patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie i uczczenia jego pamięci.

Muzeum Neonów przeniosło uczniów do czasów kolorowych ulic socjalistycznej Polski. Dzieci odnalazły nawet neon pochodzący z Koszalina, który znajdował się na centrum handlowym Saturn. W Centrum Nauki Kopernik uczniowie na nowo odkrywali swe zainteresowania naukami ścisłymi.

Wycieczka bardzo się uczniom podobała. Wszyscy wrócili pełni pozytywnych wrażeń. Warszawa zachwyciła dzieci swym bogactwem kulturowym. Z miłą chęcią powrócimy do stolicy jeszcze raz!

Joanna Sosnowska

• Terminy eliminacji szkolnych konkursów przedmiotowych 2023/24

• Terminy przeprowadzenia etapu szkolnego

Język Polski - 16 października 2023 r., godz. 10.00

Język Angielski - 16 października 2023 r., godz. 13.00.

Historia - 17 października 2023 r., godz. 10.00.

Język niemiecki - 17 października 2023 r., godz. 13.00.

Chemia - 18 października 2023 r., godz. 10.00

Geografia - 18 października 2023 r., godz. 13.00

Biologia - 19 października 2023 r., godz. 10.00

Matematyka - 19 października 2023 r., godz. 13.00

Fizyka - 20 października 2023 r., godz. 10.00

Wiedza o społeczeństwie - 20 października 2023 r., godz. 13.00

Szkolne Komisje Konkursowe

1. Konkurs języka polskiego: Anna Sypuła, Hanna Skoczypiec,
            2. Konkurs języka angielskiego: Barbara Gaik, Katarzyna Krawczyk,
            3. Konkurs historyczny: Małgorzata Mrówczyńska, Hanna Skoczypiec
            4. Konkurs języka niemieckiego: Monika Kasprowiak, Anna Walińska
            5. Konkurs chemiczny: Tomasz Woźniak, Anna Walińska
            6. Konkurs geograficzny: Marzena Cydejko-Frątczak, Anna Walińska
            7. Konkurs biologiczny: Pomian Renata, Anna Walińska
            8. Konkurs matematyczny: Danuta Spychalska, Anna Walińska
            9. Konkurs fizyczny: Małgorzata Pikulik, Anna Walińska
            10. Konkurs wiedzy o społeczeństwie: Anna Sypuła, Anna Walińska

Przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej

Krzysztof Sosnowski

• Zebranie (dzień otwarty) w dniu 26.10.2023 r.

• Klasa         Wychowawca                        Godz.           Sala

1A              Edyta Mrozek                          1600             6

1B              Barbara Mazurek                     1600             2

2A              Beata Koścień                         1600             107

2B              Judyta Gostyńska-Górecka        1600             1

3A              Iwona Łyskawka                      1630             107a

3B              Jolanta Walerjańczyk                1600             108

4                Anna Sypuła                            1630             3

5A              Danuta Spychalska                  1630             109

5B              Anna Walińska                         Odbyło sie w dniu 18.10.2023 r.

6A              Joanna Sosnowska                   1630             5

6B              Katarzyna Krawczyk                 1600             2a

7                Małgorzata Mrówczyńska           1630             4

8                Barbara Gaik                           Zebranie odbędzie się w późniejszym terminie